Podział majątku po rozwodzie

Podział majątku po rozwodzie

W zasadzie ostatnią sprawą po orzeczonym rozwodzie, która dotyczy obojga byłych małżonków, jest podział majątku. Z pewnością, przez te kilka lub kilkanaście lat wspólnego życia i prowadzenia gospodarstwa domowego, byli małżonkowie, dorobili się wspólnego majątku w postaci nieruchomości, samochodów czy oszczędności. Czy podział majątku po rozwodzie to konieczność? W jaki sposób dokonać podziału? O tym poniżej.

Jakie wyróżniamy majątki w małżeństwie?

W małżeństwie mogą istnieć trzy rodzaje majątku małżeńskiego: majątek osobisty żony, męża oraz wspólny. Taka sytuacja ma miejsce, gdy przyszli małżonkowie nie zawarli umowy o rozdzielności majątkowej przed notariuszem.

Zgodnie z art. 33 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego do majątku osobistego każdego z małżonków należą:

  • przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej,
  • przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił,
  • prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom,
  • przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków (np. okulary korekcyjne, biżuteria).
  • prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie (np. służebność osobista).
  • przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę; nie dotyczy to jednak renty należnej poszkodowanemu małżonkowi z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej albo z powodu zwiększenia się jego potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość,
  • wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej jednego z małżonków. Realizacja tych wierzytelności przez pobranie wynagrodzenia, czy też przez uzyskanie kwot należnych z tytułu działalności zarobkowej stanowi przesłankę wejścia otrzymanych przedmiotów do majątku wspólnego,
  • przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków,
  • prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy,
  • przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.

Z kolei, do majątku wspólnego należą w szczególności:

  • pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków,
  • dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków,
  • środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków,
  • kwoty składek zewidencjonowanych na subkoncie, o którym mowa w art. 40a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych

Małżonkowie mogą dokonać podziału majątku polubownie, czyli poza sądownie lub składając do sądu właśnie wniosek o podział majątku wspólnego.

Wniosek o podział majątku

Wniosek taki może być złożony przez małżonków w pozwie o rozwód, ale tylko, gdy nie przedłuży postępowania rozwodowego. Przede wszystkim jednak odbywa się to w oddzielnym postępowaniu, po orzeczonym rozwodzie. Każdy z uczestników postępowania określa jakie składniki majątku wchodzą do podziału, uczestnicy wskazują także wartość każdego ze składników, a także na czyją rzecz dany składnik ma zostać przez sąd przyznany.

Jakie koszty poniesiemy podczas podziału majątku?

Wniosek o podział majątku wymaga opłaty sądowej w wysokości 1 000 zł, zaś w przypadku gdy wniosek jest zgodny przez obie strony, to wówczas jest to 600 zł.  

udostępnij wpis

Facebook
Twitter
LinkedIn
Katarzyna Kozłowska

Katarzyna Kozłowska

Adwokat Katarzyna Kozłowska świadczy usługi prawne zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla podmiotów gospodarczych. Są to usługi polegające na udzielaniu porad, sporządzaniu opinii prawnych, reprezentowaniu klientów przed Policją, Prokuraturą, sądami powszechnymi, organami administracji publicznej, a także w postępowaniu przedsądowym.

Pin It on Pinterest

Share This