Zatarcie skazania

Zatarcie skazania

Czy osoby, które zostały w przeszłości skazane, mają jakąkolwiek szansę, aby wykreślono je z Krajowego Rejestru Karnego? Czy do końca życia będą miały przypiętą „łatkę przestępcy”? Otóż nie, ponieważ zatarcie skazania polega na uznaniu, że konkretna osoba nigdy nie była karana i od momentu zatarcia skazania może posługiwać się tytułem „niekarany”.

Na czym polega zatarcie skazania?

Z chwilą zatarcia skazania uważa się je za niebyłe, a wpis o skazaniu usuwa się z rejestru skazanych. Jest to dobra wiadomość dla tych, którzy potrzebują zaświadczenie o niekaralności w przypadku ubiegania się o daną pracę. W takim wypadku wyciąg z rejestru opatrzony będzie pieczęcią „NIE FIGURUJE”.

Jak może dojść do zatarcia skazania?

Do zatarcia skazania dochodzi z mocy prawa (automatycznie) z upływem określonego czasu. W niektórych przypadkach na wniosek skazanego sąd może zarządzić wcześniejsze zatarcie skazania, mowa tutaj o sytuacji, w której Sąd może na wniosek skazanego zarządzić zatarcie skazania już po upływie 5 lat, jeżeli skazany w tym okresie przestrzegał porządku prawnego, a wymierzona kara pozbawienia wolności nie przekraczała 3 lat.

Poniżej podsumowanie, po jakim czasie dochodzi do zatarcia skazania, i tak w razie skazania:

a) na karę pozbawienia wolności wymienioną w art. 32 pkt 3 kk. lub karę 25 lat pozbawienia wolności, zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem 10 lat  

b)  na karę dożywotniego pozbawienia wolności, zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem 10 lat

c) na karę ograniczenia wolności zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem 3 lat 

d) na grzywnę zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem roku.

Wszystkie terminy liczymy od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania.

Trzeba mieć na uwadze, że w przypadku gdy orzeczono środek karny, przepadek lub środek kompensacyjny, zatarcie skazania nie może nastąpić przed jego wykonaniem, darowaniem albo przedawnieniem jego wykonania.

Czy istnieją wyjątki w przypadku zatarcia skazania?

Istnieje wyjątek, w przypadku którego nie może być zastosowane zatarcie skazania. Dotyczy sytuacji, gdy orzeczono karę pozbawienia wolności, bez warunkowego zawieszenia jej wykonania, a osoba dopuściła się przestępstwa na tle wolności seksualnej i obyczajowości wobec pokrzywdzonego małoletniego poniżej niż 15 lat. Wszystko z myślą o ochronie najmłodszych obywateli.

Jak napisać wniosek o zatarcie skazania?

Wniosek o zatarcie skazania należy skierować do sądu, który wydał wyrok skazujący i zawrzeć m.in.:

– imię, nazwisko, adres skazanego;

– informacje nt. wyroku karnego tj. sygnaturę akt, oznaczenie sądu, data wydania wyroku;

– informację na temat orzeczonej kary;

– informacje czy kara się odbyła, została darowana czy doszło do przedawnienia

Oczywiście wniosek powinien być odpowiednio uzasadniony, przykładowo wskazując, że skazany po odbyciu kary do chwili obecnej przestrzegał porządku prawnego i nie popełnił żadnego innego przestępstwa, co upoważnia go do skorzystania z dobrodziejstwa skrócenia o połowę okresu oczekiwania na zatarcie skazania – z mocy art. 107 § 2 KK.

Na końcu trzeba wspomnieć, że złożenie wniosku wiąże się z koniecznością poniesienia opłaty sądowej w wysokości 45 zł.

udostępnij wpis

Facebook
Twitter
LinkedIn
Katarzyna Kozłowska

Katarzyna Kozłowska

Adwokat Katarzyna Kozłowska świadczy usługi prawne zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla podmiotów gospodarczych. Są to usługi polegające na udzielaniu porad, sporządzaniu opinii prawnych, reprezentowaniu klientów przed Policją, Prokuraturą, sądami powszechnymi, organami administracji publicznej, a także w postępowaniu przedsądowym.

Pin It on Pinterest

Share This