System dozoru elektronicznego (SDE)

System dozoru elektronicznego (SDE)

W przypadku uznania przez sąd sprawcy przestępstwa za winnego i wydania wyroku skazującego na karę pozbawienia wolności — istnieje szansa na wykonywanie tej kary w ramach tzw. dozoru elektronicznego, powszechnie określanego jako „obroża” czy „bransoleta”. Nie zawsze zatem kara pozbawienia wolności będzie wykonywana w ramach izolacji więziennej.
Ustawodawca przewidział bowiem, iż stosowanie dozoru elektronicznego od wiosny 2020 r. jest możliwe w przypadku skazanych na karę pozbawienia wolności do 1 roku i 6 miesięcy (wcześniej – do 1 roku).

Korzystne rozwiązanie dla skazanego

Osoba odbywająca karę pozbawienia wolności, dzięki SDE może pracować, uczęszczać na zajęcia czy terapię, a jednocześnie przebywać ze swoją rodziną. Istotną kwestią jest także to, iż wykonywana praca w warunkach systemu dozoru elektronicznego pozwala np. na wywiązanie się z zobowiązań alimentacyjnych. W warunkach izolacji więziennej skazany miałby znacznie ograniczone możliwości świadczenia pracy zarobkowej.

Warto też zaznaczyć, że z tej możliwości może także skorzystać skazany, który rozpoczął już odbywanie kary w zakładzie karnym. W takim wypadku skazany może uzyskać zezwolenie na odbycie pozostałej części kary w systemie dozoru elektronicznego, jeżeli za udzieleniem zezwolenia przemawiają jego dotychczasowa postawa i zachowanie.

Jakie warunki musi spełnić skazany?

Poza najważniejszą kwestią, a więc wymiarem kary pozbawienia wolności, wobec skazanego nie mogą zachodzić warunki przewidziane w art. 64 § 2 Kodeksu karnego (czyli. recydywa wielokrotna), a także skorzystanie z tego dobrodziejstwa musi być wystarczające do osiągnięcia celów kary, zaś względy bezpieczeństwa i stopień demoralizacji, a także inne szczególne okoliczności nie mogą przemawiać za potrzebą osadzenia skazanego w zakładzie karnym.

Należy pamiętać o tym, że przy złożeniu wniosku o udzielenie zezwolenia na odbywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego skazany musi posiadać określone miejsce stałego pobytu, dodatkowo musi mieć na piśmie zgodę osób pełnoletnich, które wspólnie z nim zamieszkują. Wreszcie muszą zostać spełnione warunki techniczne umożliwiające zainstalowanie odpowiednich rejestratorów.

Obowiązki skazanego

Gdy sąd penitencjarny przychyli się do wniosku skazanego i udzieli zezwolenia na wykonywania kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, skazany ma m.in. obowiązek nieprzerwanie nosić nadajnik (na nodze lub ręce) oraz dbać o powierzone mu środki techniczne.

Skazany, wobec którego wykonywany jest dozór stacjonarny, ma ponadto obowiązek pozostawać we wskazanym przez sąd miejscu w wyznaczonym czasie; skazany ma jednak prawo się oddalić z miejsca stałego pobytu lub innego wskazanego miejsca na okres nieprzekraczający 12 godzin dziennie – te kwestie ustalane są indywidualnie i zawarte są w postanowieniu sądu.

W przypadku dalszych pytań co do możliwości skorzystania z tej instytucji zapraszam do kontaktu z kancelarią.

udostępnij wpis

Facebook
Twitter
LinkedIn
Katarzyna Kozłowska

Katarzyna Kozłowska

Adwokat Katarzyna Kozłowska świadczy usługi prawne zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla podmiotów gospodarczych. Są to usługi polegające na udzielaniu porad, sporządzaniu opinii prawnych, reprezentowaniu klientów przed Policją, Prokuraturą, sądami powszechnymi, organami administracji publicznej, a także w postępowaniu przedsądowym.

Pin It on Pinterest

Share This