Zniesienie współwłasności

Zniesienie współwłasności

O istnieniu stosunku współwłasności mówimy wtedy, gdy dana rzecz należy niepodzielnie do wszystkich współwłaścicieli, zaś każdemu ze współwłaścicieli przysługują wszelkie uprawienia składające się na własność. 

Niekiedy jednak omawiany stosunek prawny może stać się z wielu względów problematyczny, wówczas pomocnym narzędziem okazuje się zniesienie stosunku prawnego łączącego dotąd współwłaścicieli. 

Jak tego dokonać oraz co będzie nam potrzebne? Po odpowiedzi na te pytania zapraszam poniżej!

  • WNIOSEK O ZNIESIENIE WSPÓŁWŁASNOŚCI

Zgodnie z art. 210 Kodeksu Cywilnego — prawo ubiegania się o zniesienie współwłasności przysługuje każdemu współwłaścicielowi danej rzeczy. Ponadto dojść do niego może w trybie umownym bądź sądowym.

Skonstruowanie wniosku o zniesienie współwłasności wymagane jest tak naprawdę jedynie w sytuacji, gdy sprawą ma zająć się sąd, ponieważ współwłaściciele nie potrafią sami dojść do porozumienia.

Wymogi formalne wniosku określone zostały w art. 617 Kodeksu Postępowania Cywilnego – należy dokładnie określić rzecz mającą ulec podziałowi oraz przedstawić dowody prawa własności. Poprawnie skonstruowany wniosek powinien zawierać także datę oraz miejscowość, dane osoby wnioskującej, oznaczenie pozostałych uczestników postępowania, tj. zazwyczaj wszystkich innych współwłaścicieli.

  • KTO PONOSI KOSZTY ZNIESIENIA WSPÓŁWŁASNOŚCI?

Koszty sądowego zniesienie współwłasności są stałe i oznacza się je na:

  • 1000 zł za wniosek o zniesienie współwłasności,
  • 300 zł za wniosek o zniesienie współwłasności w sytuacji, gdy zawiera on zgodny projekt.

Opłatę od wniosku o zniesienie współwłasności uiszcza osoba go składająca.

  • CO SĄD BIERZE POD UWAGĘ PRZY ZNIESIENIU WSPÓŁWŁASNOŚCI?

Sąd każdorazowo przy wyborze zniesienia współwłasności powinien kierować się całościową opłacalnością jego dokonania oraz zbadać interesy wszystkich uprawnionych.

W ramach postępowania o zniesienie współwłasności sąd może przyznać dopłaty na rzecz poszkodowanych współwłaścicieli, orzec obowiązek spłaty pozostałych, gdy rzecz została przyznana na własność jednemu czy też rozpoznać wzajemne roszczenia współwłaścicieli wynikające z posiadania rzeczy, takie jak np. pożytki, wydatki, nakłady, ciężary

  • DZIAŁ SPADKU I ZNIESIENIE WSPÓŁWŁASNOŚCI

Dział spadku i zniesienie współwłasności są bardzo podobnymi instytucjami, różnią się jednak tym, że dział spadku obejmuje rozporządzenie wszystkimi prawami majątkowymi wchodzącymi w skład spadku, a zniesienie współwłasności reguluje rozporządzenie udziałami w konkretnej rzeczy. Reasumując, dział spadku ma zastosowanie jedynie do rozporządzenia majątkiem spadkowym.

  • NIEODPŁATNE ZNIESIENIE WSPÓŁWŁASNOŚCI

O nieodpłatnym zniesieniu współwłasności mówimy wówczas, gdy współwłaściciele przekazują swój udział we współwłasności nieodpłatnie. Omawiana transakcja nie podlega wówczas opodatkowaniu od czynności cywilnoprawnych, należy jednak pamiętać, że może wówczas podlegać opodatkowaniu od darowizn i spadków!

  • PODZIAŁ GEODEZYJNY ZNIESIENIA WSPÓŁWŁASNOŚCI 

Art. 211 Kodeksu Cywilnego stanowi o tym, że każdy ze współwłaścicieli może żądać, by zniesienie współwłasności nastąpiło przez podział rzeczy wspólnej, jednakże nie może to być sprzeczne z przepisami ustawy lub ze społeczno — gospodarczym  przeznaczeniem rzeczy. Nie może także pociągać za sobą istotnej zmiany tej rzeczy lub znacznie zmniejszyć jej wartość.

Najczęściej zniesienie współwłasności przez podział ma zastosowanie przy współwłasności nieruchomości. Niekiedy dopuszczalność podziału jest uzależniona od miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, wówczas może do tego dojść jedynie pod warunkiem zgodności z ustaleniami tego planu i na podstawie decyzji wójta, burmistrza bądź prezydenta miasta, zatwierdzającej projekt podziału.

udostępnij wpis

Facebook
Twitter
LinkedIn
Katarzyna Kozłowska

Katarzyna Kozłowska

Adwokat Katarzyna Kozłowska świadczy usługi prawne zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla podmiotów gospodarczych. Są to usługi polegające na udzielaniu porad, sporządzaniu opinii prawnych, reprezentowaniu klientów przed Policją, Prokuraturą, sądami powszechnymi, organami administracji publicznej, a także w postępowaniu przedsądowym.

Pin It on Pinterest

Share This